Schedule


Don’t miss a single event! Be sure to check the daily schedules for times and locations of all entertainment events. You can even print the schedule and take it along.

The schedule below is for the 2013 fair. The 2014 schedule will be posted during the summer.

Friday

Time Event Location
9:00 am All Exhibits in Place Exhibit Buildings
9:00 am Beef Cattle Judging Show Ring behind Cattle Barn
10:00 am Judging begins, exhibits open after judging Exhibit Buildings
11:00 am Gates Open North and South Gates
11:00 am BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
11:30 am McGee Middle School Spartan Marching Band Blacktop Stage
Noon Shuttles begin from Corbin-Ruswin Corbin-Ruswin
Noon – 8:00 pm WKA Kart Racing by the Nutmeg Kart Club, Exhibition Racing World of Wheels Track
12:30 pm Berlin High School Band, Drill Team & Color Guard Blacktop Stage
12:30 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
1:30 pm Baby Contest Blacktop Stage
2:00 pm BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
2:00-4:00 pm Red Work Demonstration (Embroidery made into Quilt) Kaminski Building
2:30 pm Blueberry Pie Eating Contest Blacktop Stage
3:00 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
4:00 pm Xtreme Team Bullriders Horse Ring
4:00-4:30 pm Children’s Tractor Pull Blacktop Stage
4:00-9:00 pm Easy Baby Lower Beer Booth
4:30 pm Backstage Academy of Dance Demonstration Blacktop Stage
5:00 pm BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
5:00 pm Shuttles begin from Northeast Utilities Northeast Utilities
5:00 – 8:00 pm So What Band Concert Stage
5:30 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
6:00 – 9:00 pm Deception Fades Band Blacktop Stage
6:30 pm Pony Draw Pull Ring
9:00 pm Fireworks Spectacular (rain date on Saturday) Above the Fairgrounds
10:00 pm Shuttles End Corbin-Ruswin, Northeast Utilities
10:00 pm Fairgrounds Close

Saturday

Time Event Location
9:00 am Gates Open North and South Gates
9:00 am Shuttles Begin Corbin-Ruswin, Northeast Utilities
9:00 am Dairy Cattle Judging Show Ring behind Cattle Barn
9:00 – 11:00 am Spinning Demonstration Kaminski Building
10:00 am Connecticut State Tractor Pullers Tractor Pull Rink
11:00 am BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
11:00 am Dance Step Demonstration Blacktop Stage
11:30 am Children’s Tractor Pull Blacktop Stage
Noon Horse Draw Pulling Rink
Noon Dan LaRosa’s Comedy Hypnotist Show Blacktop Stage
Noon The Marvelous Mutts Behind horse Ring
1:00 pm Xtreme Team Bullriders Horse Ring
1:00 – 4:00 pm WKA Kart Racing by the Nutmeg Kart Club, Practice and Heat Races World of Wheels Track
1:30-3:00 pm Dan Stevens Lower Beer Booth
2:00 – 5:00 pm Jimmy Sturr & His Orchestra Blacktop Stage
2:00 pm BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
2:30 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
3:00 pm Children’s Frog Jump and Turtle Race Blacktop Stage
4:00 pm Jon Pardi – Country recording artist Concert Stage
4:30 pm Dan LaRosa’s Comedy Hypnotist Show Blacktop Stage
5:00-9:00 pm Joe Blues Review Lower Beer Booth
5:30 pm BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
5:30 – 8:30 pm WKA Kart Racing by the Nutmeg Kart Club Championship Features World of Wheels Track
6:00-9:00 pm Stephanie Hansen Band Blacktop Stage
7:00 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
10:00 pm Shuttles End Corbin-Ruswin, Northeast Utilities
10:00 pm Fairgrounds Close

Sunday

Time Event Location
10:00 am Gates Open
10:00 am Shuttles Begin Corbin-Ruswin, Northeast Utilities
10:00 am Oxen Draw Pulling Rink
10:00 – Noon Quilting Demonstration Kaminski Building
11:00 am BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
11:30 am The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
Noon Xtreme Team Bull Riders Horse Ring
Noon Children’s Tractor Pull Blacktop Stage
Noon – 2:00 pm Spinning Demonstration Kaminski Building
1:00 pm Stock Truck Pulls Pulling Rink
1:00 pm BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
1:00 pm Miss Caroline’s Dance Demonstration Blacktop Stage
1:30 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
2:00-6:00 pm Tom Sanders Band Lower Beer Booth
2:00 pm Adult Frog Jumping Contest Blacktop Stage
3:00 pm Dan LaRosa’s Comedy Hypnotist Show
Blacktop Stage
3:00 pm BMX Bike Stunt Show Behind Horse Ring
4:00 pm Jeff Pitchell, J. Geils, G. Beaudoin with Texas Flood and the Jeffetts Concert Stage
4:30 pm The Marvelous Mutts Behind Horse Ring
5:00 pm Nail Driving Contest Blacktop Stage
6:00 pm Exhibit buildings close Kaminski Building, Fruits and Vegetables Building, Youth Building
6:30-7:00 pm Exhibits must be picked up Kaminski Building, Fruits and Vegetables Building, Youth Building
7:00 pm Shuttles End Corbin-Ruswin, Northeast Utilities
7:00 pm Fairgrounds Close

Racing Pigs / Wacky Rubber Ducks - 5 Shows Daily
Chain Saw Sickline Carving demonstrations – six hours of carving daily
Circus Smile & Aerial Thrill Show – 3 times daily
Paul Bunyan Lumberjack Show – 3 times daily

All programs subject to change without notice

© Copyright Berlin Fair | Contact